Tajemství účinné hydratace

„Pro zdravou pleť je hydratace velmi důležitá.“ Tato pravda zní tak jednoduše skoro jako „Kojte své dítě co nejdéle.“ Ten kdo někdy kojil ví, že to je docela oříšek, alespoň zpočátku a stejné je to u pleti, pokud už cítíte pnutí, pálení, svědění, zvýšenou citlivost či šupinky. Pak víte, že na tu Vaši zdrsněnou a vyschlou pleť hned tak něco nezabírá. Vše, co na ní namažete zůstane nahoře a jen velmi malé procento krému či séra se do pleti skutečně vpije. Jak tedy účinně regulovat vodu v pleti?  Abychom si správně uměli představit jak a čím hydratovat, je dobré pochopit, jak funguje kůže a voda v ní. Základní funkcí kůže je funkce bariérová. Hydrolipidový film plní ochrannou bariérovou roli a brání naše tělo před nečistotami z okolí, ale také před odpařováním vody z organismu. Pokud je tento film narušen, cítíme na pleti jisté nepohodlí. Pohledově je pleť mdlá, s výraznějšími povrchovými nerovnostmi, šupinatá a drsná. Takovou pleť můžeme nazvat buď suchou nebo dehydrovanou. Rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že suchá pleť je typ pleti daný genetikou, případně některými léky či onemocněními kůže. Jedná se zpravidla o stav trvalý, který můžeme také saturovat a pleti ulevovat, ale k vyléčení nedojde. Dehydrovaná pleť je dočasně mimo rovnováhu. Nefunguje zde ochranná vrstva, neboť je narušena rovnováha mezi vodou vázánou v kůži a mezi tzv. dynamickou vodou prostupující skrz kanálky vrchní vrstvy kůže do spodní vrstvy kůže. Toto může potkat jakoukoliv pleť i smíšenou či mastnou. Hlavním důvodem je často znečištěné či suché prostředí, nevyhovující přípravky na pleť, nemoc, stres. S takovou kůží se dá něco dělat, dá se nastavit rovnováha. Tato rovnováha je důležitá i proto, že pak kůže stárne pomaleji a je schopna odolávat cizorodým látkám a volným radikálům a je také schopna lépe vstřebávat účinné látky, vitamíny, séra do hlubších vrstev. Jak tedy na to?

  1. Ano, pitný režim je první předpoklad, že Vaše pleť bude dostatečně hydratovaná zevnitř. Doporučuje se alespoň 1,5l vody denně.
  2. Pojďme se zaměřit na  zvlhčování  zrohovatělé vrstvy kůže, tedy povrch kůže. Nejznámějšími zvhlčovadly jsou kyselina mléčná, glycerin, kyselina hyaluronová, urea. Tyto látky dokážou vázat vodu ve vrchní vrstvě kůže a tím bránit odpařování vody z těla. Také různé oleje, které se navážou na lipidový film spolu s látkami schopnými vázat vodu, posilují tuto bariérovou funkci kůže. Také doporučuji tonika, které přináší tekutinu, různé gely a séra s výše uvedenými látkami či hydrofilní oleje.
  3. Povrchová voda by nám však pro dobré fungování pleti nestačila, je třeba vpravit tyto hydratující látky také do dermis – hlouběji, kde na sebe navážou vodu a vyrovnají povrchovou nerovnost. Pleť pak bude vypadat svěže, pružně a mladistvě. Zde poslouží séra, či krémy s nanotechnologií, které mají schopnost se vklínit do buněčných membrán a vniknout do nižších vrstev. Nezastupitelné je tonikum, kyselina hyaluronová a urea či kolagen v kosmetických přípravcích. Pokud máte kvalitní přípravky pak snazší prostupnost si zajistíte masáží pleti. Funguje dobře ruční a velmi dobře účinná je i  ultrazvuková či pomocí ozonizéru.  Právě tyto dva zmíněné přístroje, jednoduše pomocí vibrací ultrazvukem či vysokoufrekvencí vytvoří dočasně větší kanálky v pleti a díky nim do pleti vstoupí více prospěšných látek, které tam zůstanou uvězněny a budou pozitivně ovlivňovat stav pleti zevnitř.
  4. Právě tuto službu své pleti doma málokdy můžete poskytnout. Proto jsou vhodná kosmetická ošetření, kde je kladem důraz ať už na ruční masáž nebo na přístrojovou podporu penetrace hydratačních a vyživujících látek. Opravdovým králem v této oblasti je ultrazvuk, který za pár minut, bezbolestně a elegantně napumpuje Vaši pleť. Následně nanesené pleťové masky přinesou pleti mnohem větší benefity, protože pleť bude ještě stále otevřená. Pro ty z Vás, kteří nemůžete nebo nechcete jít cestou přístrojového ošetření, doporučuji zejména alginátové masky s mořskými řasami, kmenovými buňkami či argilinem. Dále masky s kyselinou hyaluronovou či kolagenové masky.
  5. Doma pak doporučuji doplnit ve vyšším věku svou péči o pleť o každodenní dávku kyseliny hyaluronové či kolagenu, kterou můžete dodat formou různých výživových doplňků. Já doporučuji spíše pilulky s kyselinou hyaluronovou, protože ta se snáze do těla vstřebává. Vysoká koncentrace dále působí i na schopnost vytvořit kolegen, což opačně nefunguje. O kyselině hyaluronové a její prospěšnosti pro naši pleť bude další blog.

Jste-li majitelkami suché či dehydrované pleti, pak kromě pitného režimu doporučuji doma několikrát denně pleť osvěžovat tonikem a ten lehce vmasírovávat do pleti. Bez masáže se neobejdete ani při aplikaci krémů, gelů a sér. Vaše pleť zvýší prostupnost už jen po krátké masáži s vhodnými zvlhčovadly viz. výše. Péče o takovou pleť je trošku náročnější, ale zato často vypadá bezchybně, bez černých teček a pupínků.