Péče o mladou pleť aneb „nikdy nezestárnu“

Ve věku náctiletých nás naše pleť poprvé pozlobí. Některé šťastlivce jen malinko, ale většina teenegerů bojuje udatně a statečně s houfem pupínků sešikovaných na těch nejméně vhodných místech své tváře, navíc s rizikem, že se ráno probudí a nový kousek se urodí tam, kde včera bylo čisto. Zkoušíte   kde co a nic nepomáhá. Nebo to pomáhá chvíli a pak jedete zase nanovo. Hormonální bouře je silná   a i když boj nemůže být hned  na 100%   úspěšný, stojí zato bojovat. Pokud totiž rezignujeme na správnou péči, akné se může rozjet a bude opravdu těžké ho dostat pod kontrolu. Každé i malé zlepšení se počítá. Když zjistíme, co funguje, dostavuje se zlepšení další  a po nějaké době nás překvapí uzdravená čistá a zářivá pleť. Boj s akné je někdy zdlouhavý a je třeba trpělivost. Dobrou zprávou je, že ke zlepšení při důkladné péči a  pomocí kosmetičky, může dojít i v řádu 2 týdnů.

I když už nemáte potíže s pupínky, kvalitní péče o mladou pleť je   i tak namístě. Třebaže Vám připadá, že nikdy nezestárnete. To jsem si v 17ti myslela já. Říkala jsem si, že až uvidím na své pleti první vrásky či pytle pod očima, hned začnu bojovat, kupovat drahé krémy, chodit na kosmetiku.  Asi ve třiceti jsem při cestě v metru uviděla ve skle unavenou skoropaní.  Byla jsem to já. Stačilo pár probdělých nocí s malým dítětem a bylo to tam. V tomto období ale nemáte moc času ani peněz a celá rodina pořád něco potřebuje, takže vy přijdete na řadu až úplně naposled. Vrásky už se zabydlí na tváři, přidá se stres a   pleť je mdlá, unavená, někdy vysušená či naopak plná pupínků. A to nemluvím o respirátorech, které s pletí dokážou taky pěkně zatočit. Následky se vždy odstraňují hůř. Ne nadarmo některé utahané pětatřicátnice s dětma vypadají hůř než jejich čtyřicetileté kolegyně, co už mají více času na péči. Pleť umí samoregenerovat, jen ji chce občas pomoci. Hutnost kolagenových vláken se ztrácí   už od 25ti let. A drobné vrásky se objevují záhy. Když v této době nedáme pleti kvalitní péči, začnou na naší pleti být patrny změny, které bychom ještě uměly celkem jednoduše oddálit. Proto je dobré zahájit péči včas, naučit se pečovat   o pleť efektivně a tu a tam navštívit kosmetiku. I mladá pleť potřebuje alespoň občas profesionální péči.   Dodat   výživu a hydrataci. Ve čtyřiceti se pozná, kdo se o sebe staral a kdo nechal věcem volný průběh.

Jak tedy vypadá kosmetické ošetření pro mladou pleť a co si doma určitě nedopřejete?

Obočí si asi upravit umíte, s barvením řas už to je horší. A přitom pěkné oči může mít každá. Peeling je také důležitý, ale pozor, ten hrubozrnný, udělá často víc škody než užitku. Proto doporučuji peeling ultrazvukovou špachtlí. Je to rychlé, nenásilné a pleť bude prozářená a zbavená odumřelých či vysušených šupinek. Čištění ultrazvukovou špachtlí navíc přináší ještě další výhodu, jde do hloubky a nezanechává za sebou žádné jizvičky a otlaky, jako je tomu u neodborného ručního čištění. Ultrazvukové vlny jednoduše otevřou pleťové kanálky a nečistoty se tak snadno dostanou ven. Ty v hlubších vrstvách jsou naopak pomocí ultrazvukovému vlnění zatlačeny ještě hlouběji, kde se vstřebají a odplují z těla ven rozprouděnou   lymfou. Ošetření ultrazvukovou špachtlí je bezbolestné. Na kosmetice Vám také mohou nabídnout šetrný enzymatický peeling nebo AHA peeling ovocnými kyselinkami. Oba tyto peelingy Vaši pleť důkladně vyčistí a AHA peeling i napumpuje silnou výživou, která srovná a zjemní reliéf Vaší pleti. Sjednotí se tím barevnost pleti, stáhnou póry či zatáhnou žilky.  Řada kosmetiček nabízí   pro mladou pleť ozónovou terapii. Zpravidla trvá cca 15 min, a používá se na závěr běžného ošetření, ale umí zázraky. Ozón vznikající na povrchu skleněné trubice, do níž jde vysokofrekvenční proud, zcela bezbolestně vydesinfikuje Vaši pleť do   hloubky   a přitom se do pleti penetruje gelová maska, která pleť ošetřuje a hydratuje. Ozónová terapie uzavírá pleť, tzn. stahuje póry a zamezuje tvorbě komedonů, které jsou pro mladou pleť typické. Urychluje proces hojení a zklidňuje zanícené pupínky. Pomocí   elektropolace   s ozónovou trubicí lze do pleti zažehlit i potřebné sérum pro nastavení rovnováhy v pleti. Na závěr se použije maska, která je rozhodně účinnější než ta, kterou zakoupíte v drogerii či lékárně. Masky pro profesionální využití v salónech mají většinou vyšší koncentraci účinných látek, a tu nejvhodnější pro Vás vybírá zkušená kosmetička dle momentálního stavu Vaší pleti. Mladá pleť se většinou nemasíruje ručně, rozhodně ne tehdy, je-li zanícená. Příjemnou variantou bývá krátká masáž rollerem   z růženínu či křišťálu. Tato masáž pleť příjemně osvěží, zklidní a zklidní   i Vaši mysl pozitivní jemnou energií.

A jaké jsou zásady domácí péče o mladou pleť?

Stačí dodržet 4 body.

  1. Důkladné odlíčení či vyčištění pleti. Po umytí či odlíčení pleti gelem, pleťovým mýdlem, pěnou, mlékem či olejem, vždy použijte tonikum či nějakou pleťovou vodu, která srovná PH a dopomůže k hydrataci.
  2. Hydratace. Kromě výše zmíněného tonika, používejte séra či krémy s kyselinou hyaluronovou, ureou, glycerinem či kyselinou mléčnou. Hlavní je pleť nevysušovat přípravky s přídavkem alkoholu.
  3. Ochrana proti slunci. Na sluníčko, od jara do podzimu vždy jen s ochranným faktorem. Pro denní použití 20SPF, na hory či pláž 30 – 50SPF.
  4. Líčení pod respirátory by mělo být bez makeupu nebo jen s lehkým makeupem či spíše BB, CC krémem.

Vše výše zmíněné není určeno jen pro dívky, ale i pleť mladých mužů potřebuje často péči, alespoň v období, kdy je zmítána akné. Je škoda neprožít tyto krásné roky s čistou pletí.